Jak si vybrat implantát?

Zubní implantát - ilustrační obrázekZ mnohaletých světových výzkumů vyplývá, že výsledek ošetření výrazně závisí na kvalitě použitého dentálního implantátu a je také zásadně ovlivněn zkušenostmi a schopnostmi operatéra. Pravděpodobnost přijetí správně zavedeného kvalitního implantátu se pohybuje průměrně mezi 98-99,6%. Za zdárně provedený výkon se nepovažuje pouze jen přijetí implantátu organismem, ale v posledních letech se klade důraz zejména na přirozenou a po následující roky stabilní estetiku měkkých tkání (dásní) v takové kvalitě, aby nebylo lidským okem znatelné, že se v čelisti nachází kovový šroubový implantát. Zkušený specialista je tento výsledek schopen zabezpečit pečlivým předoperačním vyšetřením, provedením samotného výkonu a následnou protetickou péčí.

 

Kvalitní implantační systém zásadně ovlivňuje počáteční přihojení implantátu a dlouhodobou prognózu ošetření a to několika způsoby – hlavní roli hraje speciální úprava povrchu implantátů zdrsněním, do kterého se v posledních letech zapojilo následné ošetření tohoto povrchu bioaktivními látkami, které pak výrazně lépe a rychleji spolupracují s lidským organismem a minimalizují riziko špatného vhojení. Dále se jedná o celkovou filozofii a propracovanost systému, naprostou přesnost všech komponent používaných při celém ošetření od okamžiku operace po technickou (laboratorní) část. Kvalita systému se tímto logicky odráží i na dlouhodobých záručních podmínkách a podobně.

 

Vzhledem k tomu, že ošetření zubními implantáty je dlouhodobé, je nutná pravidelná kontrola u lékaře – specialisty, kde se provádí kontrola zubní hygieny, stavu implantátu, protetické náhrady a okolí včetně rentgenologické kontroly. Domácí péče o zubní implantát se neliší od běžné hygienické údržby vlastních zubů.

Pokud se pacient rozhodne pro ošetření dentálními implantáty, doporučuje se pečlivě zvážit výběr dle kvality implantátu, ošetřujícího lékaře a je třeba si uvědomit, že úspěšnost implantačního systému je přímo úměrná jeho ceně.