Jak je to s výběrem zubního implantátu?

zubni implantaty 300Zubní implantáty jsou v dnešní době naprosto běžnou formou náhrady chybějícího zubu. Tak běžnou, že se dostávají do reklam podobně jako běžné spotřební zboží, včetně množstevních slev. Z pohledu pacienta pak může vznikat pocit, že nejdůležitější je cena a že mezi implantáty nejsou v podstatě žádné rozdíly.

Z obchodního hlediska asi nic proti, samozřejmě i ve zdravotnictví funguje konkurence, nabídka a poptávka. Pokud použijete nevhodné levné náhradní díly například u automobilu, tak výměna znamená „jen“ další náklady a čas strávený návštěvou v servisu. Ale lidský organismus funguje jinak. Při každém poškození a ztrátě implantátu dochází k destrukci tkání v okolí, ve kterých implantát musí držet. Tato komplikace vyžaduje i několik složitých chirurgických rekonstrukcí a často i nový implantát. Taková terapie zabere několik měsíců hojení a určitě ji nelze opakovat do nekonečna.

Je třeba si uvědomit, že výrobky renomovaných firem mají za sebou desítky let výzkumu, vývoje a zejména prověřování v praxi, což má zásadní vliv na spolehlivost, trvanlivost, lepší hojivost nebo odolnost vůči např. náhlému značnému přetížení při kousnutí do něčeho velmi tvrdého. Vývoj a vyladění těchto vlastností samozřejmě něco stojí, takže se to projeví i na ceně. Výrazně levnější napodobeniny pak nemusí mít tyto vlastnosti. Existují např. implantáty, které "stárnou" rychleji něž lidské tkáně.

Proto doporučuji se o kvalitu a výrobce implantátu zajímat před jeho zavedením, protože lidské tělo dříve, nebo později "pozná" jaký implantát byl do něj zaveden. Čili po 23 letech praxe v zubní implantologii doporučuji se řídit pravidlem: "Dvakrát přemýšlej a jen jednou za život šroubuj".