Co se zubem, který je určen k extrakci? Obrousit okolní zuby a udělat můstek, nebo využít implantát?
V životě neřešíme pouze příjemné situace, ale také ty, o které úplně nestojíme. Mezi ně patří extrakce, neboli vytržení zubu. Jedna věc je samotná extrakce, která je nepříjemná, protože se jedná o zásah do našeho těla. Druhá věc je, co s tím dále? Chybějící zub je třeba nahradit a je třeba se rozhodnout jak?
Možnosti jsou dvě. Buď si můžeme nechat udělat můstek na obroušené okolní zuby, nebo využít zubní implantát. Teoreticky existuje ještě třetí možnost a to zub nenahrazovat, což se týká pouze extrakce zubů č. 8 - zuby moudrosti a někdy zubů č. 7 - druhých velkých stoliček. Zub, který proti sobě nemá v protější čelisti protikus nefunguje správně. Může pomalu putovat (sklánět se, povzlézat atd.) a práci za tento zub musí vykonat ostatní zuby, které tak více trpí a snižuje se jim životnost a estetika.
Jak funguje můstek a jak zubní implantát?
Pro zubní můstek potřebujeme obrousit minimálně okolní dva zuby, aby můstek mohl překrýt místo po chybějícím zubu, to znamená, že se ztrátou jednoho zubu dojde k narušení povrchu dalších dvou zubů okolo. V případě zubního implantátu dojde k jeho zavedení pouze do mezery po chybějícím zubu a na tuto komponentu se dále šroubuje samostatně stojící korunka bez zásahu do okolních zubů ...
Na první pohled to vypadá, že ve 100% připadů musí vítězit implantát. Bohužel jsou tu ještě další faktory. Zubní implantát je z logického hlediska skutečně lepší řešení, ale bohužel je dražší a to řadu lidí v rozhodování ovlivňuje. Další situace, kdy není broušení zubů tak negativní je například skutečnost, když jsou okolní zuby natolik destruované, že můstek na obroušené zuby je terapeuticky sanuje.
Jak se tedy rozhodnout?
V medicíně platí, že každý případ je individuální a proto je třeba rozhodnutí udělat podle aktuální situace pacienta. Nicméně, obecně lze říct, že v mladším věku je jednoznačně lepší volbou zubní implantát, protože s můstkem dochází k obroušení a tedy k znehodnocení dalších dvou (často zdravých) zubů. Zároveň však nelze vyloučit, že v budoucnu nedojde k nějakému problému s kořeny zubů, na kterých je můstek upevněn a pak hrozí nutnost náhrady několika implantáty a rozsáhlejší a i dražší zákrok.
Pro volbu můstku může naopak mluvit skutečnost, když se jedná o pacienta v pokročilém věku, který má nejen zásadní problém financovat implantát ze svého důchodu, ale i skutečnost, že zavedení implantátu je sice malá, ale stomatochirurgická operace, která je pro tělo přece jen vyšší zátěží, než-li broušení zubů a následná instalace můstku.