Piezosurgery (chirurgický ultrazvuk)

img piezotomePřístroj Piezosurgery je moderní přístroj používaný ve stomatologické chirurgii zejména při výkonech vyžadujících atraumatické postupy s cílem zajistit co nejjemnější přístup k výkonům na kostní tkáni.

Principem je působení ultrazvuku, který rozkmitáním speciálních tvrdokovových nástrojů (pilek) umožní extrémně šetrnou práci s kostí. Největší předností této metody oproti klasickému vrtání to, že přístroj bez problémů „řeže“ kost, ale ostatní tkáně jsou působení mechanických sil ušetřeny - cévy, nervy nebo sliznice tak zůstanou nepoškozené. Při práci s piezosurgery je tímto také redukováno krvácení, proto je hojení zejména kostních ale i ostatních ran v okolí mnohem rychlejší.

Přístroj lze využít v mnoha oblastech od stomatologické chirurgie (vybavení neprořezaných zubů, resekce kořenových hrotů), implantologii (získávání kostních štěpů, rekonstrukce kosti, plastika kosti), přes parodontologii (odběr kostních štěpů, úprava povrchu kořene zubů) až po chirurgickou ortodoncii (retinované zuby, kortikotomie).

imagesimages 1